Jag besökte Hobbymässan i lördags. Ett i mitt tycke intressant evenemang. Hoppas att besökarantalet var tillräckligt för en fortsättning.
Vi ett av försäljningsborden träffade jag på en son och far som ville köpa modelltågsvagnar. Jag kom då på att utbudet när det gällde MJ var nästan helt vuxeninriktat på mässan. Jag tänker i denna tråd ge lite tips om vad man kan köpa och var. Min erfarenhet när det gäller Brio-trätåg är att lekvärdet ökar betydligt med hur avancerad bana man kan bygga och hur stor vagnpark man har.
Ha förtröstan det finns MJ för nybörjare också. Tyvärr är utbudet av svenska modeller i detta segment begränsat men det kan spela mindre roll. Jag kommer att inrikta mig mot Märklin för det är det jag har erfarenhet av. My World sortimentet hoppar jag över för att jag tycker att Brio-trätåg är bättre för de allra minsta.
Först tre startsatser
http://www.maerklin.de/en/products/deta ... Paging%5D=
En intressant starsat med rött diesellok med tre patinerade tankvagnar. Observera att körhantag och räld måste man köpa separat då det inte ingår i denna sats.
http://www.maerklin.de/en/products/deta ... Paging%5D=
Om man vill ha modernare förebild för sin modelljärnväg är denna startsatts bra. Den är för lite äldre barn. Körkontroll och räls ingår.
http://www.maerklin.de/en/products/deta ... Paging%5D=
Ånglok ör aldrig fel. Ett klassiskt tanklok. Innehåller en enklare körkontroll men i gengäld är den trådlös.
MJ för juniorer
MJ för juniorer
Förövrigt anser jag att Lina myr skall restaureras 
