| ||||||||||||||||||||
|
Till slut så hitta även posten fram med paketet efter tre dagars rundkörning i Sthlm då man har nya rutiner för företagspaket

Lok 903 ägs sedan 2011 av NetRail och står avställd på grund av mekaniska fel. Men Hans G Larsson har tagit en bild på loket i Karlstad 2006.
Loket leverars med standardenlig Roco förpackning som skyddar modellen bra. Med i godispåsen finns backspeglar som numera är det ända man behöver montera av övriga vitrin delar.
Nu har också rätt detaljering kommit på plats så som batteriluckan A-skärm hållare mm.
Nytt är också att den övre lyktan är som förebilden tredelad även om effekten inte riktigt gör sig rätt vid tänd strålkastare. Gångbryggor är borta och ATC-balken har fått den gula färgen.
En gedigen seriös förstudie gjordes på plats av lokets färger och detaljer som resulterade av en perfekt modell

Omdömet blir att även om ledtiderna är korta från ide till produktion så går det att få ett bra resultat med lite korrekturläsning. Roco har gjort riktigt snyggt unikt lok som säkerligen kommer bli en klassiker.
Nästa år 2013 fyller Da-loket 60år 1953-2013 och kan man då hoppas på någon special utgåva
